САД: Гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, ја објави својата кандидатура за претседател

1 min read

ТОРОНТО (АА) – Гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, официјално објави дека се кандидира за претседател на изборите во 2024 година, пренесува Анадолу.

ДеСантис официјално влезе во трката за претседател поднесувајќи документи до федералните власти што го става на колизиски курс со поранешниот претседател Доналд Трамп.

Републиканскиот политичар и отворен конзервативец ја објави својата одлука да се кандидира за претседател во видеото објавено од неговата кампања на социјалните мрежи.

„Покажавме дека ние можеме и мораме да ја ревитализираме Америка. Потребна ни е храброст да водиме и сила да победиме“, рече ДеСантис во едноминутното видео.

„Јас сум Рон ДеСантис и се кандидирам за претседател за да го предводам нашиот голем американски камбек“, додаде тој.

– Технички пропусти –

ДеСантис планираше да разговара за својата претседателска кандидатура во разговор со извршниот директор на Твитер, Илон Маск, на Twitter Spaces.

Но аудиопреносот постојано имаше прекини што им оневозможи на корисниците да го слушнат разговорот во реално време.

Кога можеше да зборува без технички прекини, тој рече: „Јас се кандидирам за претседател на Соединетите Американски Држави за да го предводам нашето големо американско враќање“, повторувајќи ги зборовите од видеото од неговата кампања.

Маск истакна дека имало над 500.000 луѓе што го слушале разговорот, што можеби ги предизвикало грешките. Разговорот на Спејс заврши 20 минути подоцна.

Маск рече дека имало над 500.000 луѓе што го слушале разговорот, што можеби ги предизвикало прекините.

– „Роб ДеСанктимониус“ –

Поранешниот американски претседател и претседателски ривал Доналд Трамп со подбив ја поздрави претседателската кандидатура на ДеСантис на неговата платформа за социјални медиуми, Truth Social.

„Би сакал лично да му честитам на Роб ДеСанктимониус што конечно објави дека ќе влезе во трката за претседател на САД“, рече Трамп.

„Се надевам дека ќе го добие целосното искуство од нападите од марксистите, комунистите и радикалните левичарски лудаци од нашата земја, без кои никогаш нема да дознае во што влегува.“

Се смета дека ДеСантис е најсилен републикански ривал на Трамп, иако гувернерот се соочува со предизвици во однос на неговата крајно десничарска политика.

ДеСантис цврсто се етаблира како конзервативен културен воин, контра левичарите спроведуваше нови политики во сојузната држава за ограничување на правата за абортус, за ограничување на наставата за ЛГБТК+ во државните училишта и проширување на правата за оружје за жителите да можат да носат скриено огнено оружје без дозвола.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туристички и археолошки бисер на Туркије: Остатоците од античкиот град Термесос му пркосат на времето

Следно

Пригожин објави дека единиците на „Вагнер“ се повлекуваат од Бахмут: Ќе се заменат со редовните руски трупи

Latest from Blog