Рускиот парламент одобри регрутирање криминалци

1 min read

Оние што ќе се пријават ќе бидат ослободени од кривична одговорност по завршувањето на нивниот договор или ако добијат воени награди

Предлог-законот што ќе им овозможи на криминалците да се приклучат на руската војска помина во Долниот дом на рускиот парламент. Може да се пријават криминалци кои не извршиле кривични дела од сексуална природа, предавство, тероризам или екстремизам.

Договорот за воена служба може да се договори со некој кој е под истрага за сторено кривично дело, чиј случај е на суд или е осуден, но пред правосилната пресуда да стапи во сила, објави Думата.

Оние што ќе се пријават ќе бидат ослободени од кривична одговорност по завршувањето на нивниот договор или ако добијат воени награди.

Платеничката група „Вагнер“ регрутираше затвореници да се борат во Украина, но во февруари соопшти дека престанала. Новиот законски акт не опфаќа регрутирање лица кои веќе ја отслужуваат својата правосилна казна.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Лукаку ја одби понуда од Саудиска Арабија за 25 милиони евра годишно, сака да остане во Интер

Следно

Дориев се збогува од Шкендија

Latest from Blog