Руски власти: Регистрирани напади со дронови во областите што граничат со Украина

1 min read

МОСКВА (АА) – Руските власти денес објавија дека синоќа имало повеќе напади со беспилотни летала во областите што граничат со Украина, јавува Анадолу.

Гувернерот на руската област Курск, Роман Старовоит, изјави дека неколку украински беспилотни летала биле соборени во близина на градот Курск, административен центар на регионот.

Старовоит преку Телеграм ги повика граѓаните да останат смирени и да пријават сомнителни предмети, вклучително и летала.

Гувернерот на Смоленската Област, Василиј Анохин, изјави дека две беспилотни летала со долг дострел нападнале објекти на енергетската инфраструктура.

„Нема жртви, критична штета или пожари“, рече Анохин.

Москва наведува дека украинските вооружени сили, според наводите, извршиле серија напади врз пограничните региони на Русија во последните месеци, особено Брјанск и Белгород, кои биле цел на дронови и артилерија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Продолжен притворот на таткото на момчето кое го изврши масовното убиство во „Владислав Рибникар“

Следно

ВИДЕО: Лудница во Севиља, се слави седмата титула во Лига Европа

Latest from Blog