Руската Дума изгласа зголемување на старосната граница за регрутирање на 30 години

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Руските пратеници денес гласаа за зголемување на максималната возраст за машки воен рок од 27 на 30 години, јавува Анадолу.

„Пратениците на Думата во второ и трето читање го усвоија Законот со кој се предвидува од 1 јануари 2024 година граѓаните на возраст од 18 до 30 години да бидат повикани на задолжителна воена служба“, соопшти Долниот дом на Парламентот на земјата.

Со овој потег ќе се зголеми бројот на обврзници.

Претседателот на Комитетот за одбрана на државната Дума, Андреј Картаполов, рече дека пратениците одбиле да ја зголемат долната граница на 21 година.

Картаполов додаде дека Русите кои ќе навршат 27 години до крајот на 2023 година нема да бидат опфатени со оваа одлука.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Британскиот премиер Сунак:Велика Британија тесно соработува со Туркије за обновување на Црноморската иницијатива за жито

Следно

Mbrëmë në Shkup u mbyll me sukses edicioni i 5 i Festivalit Ndërkombëtar i Folklorit “FOLKFEST”

Latest from Blog