Русија: Украинската контраофанзива не ги постигна своите цели

1 min read

МОСКВА (АА) – Русија синоќа изјави дека украинската контраофанзива не ги постигнала целите, јавува Анадолу.

Говорејќи на состанокот со воените началници во Москва, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека Киев изгубил десетици илјади луѓе и илјадници парчиња воена опрема од почетокот на украинската контраофанзива.

„Обидувајќи се да го сокријат неуспехот на офанзивата, украинските милитанти напаѓаат цивилни цели и овие терористички напади ги прогласуваат за воени победи“, рече Шојгу.

Тој рече дека ситуацијата на фронтот на Запорожје е најнапната и додаде:

„Противникот во борбените формации воведе бригади од стратешките резерви, чиј персонал беше обучен под водство на западни инструктори.“

Тој додаде дека руската Армија значително ги подобрила своите позиции на фронтовите Купјанск и Кремен.

Тој го поздрави исходот од воениот форум на руската Армија-2023, за кој рече дека помогнал да се обезбедат 20 нови договори во вредност од повеќе од 400 милијарди рубљи (4,14 милијарди долари).

„Конференцијата во Москва за меѓународна безбедност, што се одржа паралелно со форумот Армија-2023, собра 800 делегати од 76 земји, вклучително и 26 министри за одбрана“, рече тој.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Фидан: „Анкара е подготвена да го продолжи дијалогот со Грција без предуслови“

Следно

Инзаги на клупата на Интер до 2025

Latest from Blog