Русија со 10 Шахеди ја нападнала Украина, соборени девет од нив

1 min read

Руските сили изминатата ноќ ја нападнале Украина со 10 дронови „Шахед-136“ од кои девет биле уништени од украинските воздухопловни сили, соопшти утрово украинскиот Генералштаб.

Се известува дека руските сили синоќа и лансирале девет ракети С-300 врз цивилната инфраструктура во Харков, пренесува Интерфакс Украина.

Во нападот се оштетени приватна куќа и два автомобили, изјави шефот на регионалната воена управа Олег Синегубов.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Орбан: Мора да се постигне прекин на огнот во Украина, не смее повеќе да се губат човечки животи

Следно

Жичарницата од утре со ново работно време

Latest from Blog