Путин утре ќе присуствува на инаугурацијата на првата нуклеарна централа во Туркије преку видеолинк

1 min read

МОСКВА (АА) – Рускиот претседател Владимир Путин ќе присуствува на церемонијата на инаугурацијата на нуклеарната централа Акују во Туркије преку видеолинк, изјави денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, јавува Анадолу.

„Ќе биде во формат на видеоконференција“, изјави Песков за новинарите на прес-конференцијата во Москва, осврнувајќи се на првиот турски нуклеарен објект изграден во соработка со руската државна компанија за нуклеарна енергија „Росатом“, кој ќе биде отворен во четврток (27 април).

Нуклеарната централа Акују во јужната област Мерсин ќе биде прва нуклеарна централа во земјата, со инсталирана моќност од 4.800 мегавати и четири реактори.

Проектот започна со меѓувладин договор од 2010 година меѓу Туркије и Русија, а целата фабрика се очекува да биде оперативна до 2025 година.

Портпаролот на Кремљ, Песков, во одговор на прашањето за писмото на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш до Путин, за спроведувањето на иницијативата за црноморско жито, рече дека тоа е примено преку дипломатски канали и се разгледува.

Сепак, тој ја предупреди Велика Британија за одговорноста поврзана со испораката на муниција со осиромашен ураниум во Украина и оние што имаат намера да ја користат.

„Британците треба да сфатат дека ќе мора да сносат одговорност. И, се разбира, оние што директно ќе користат таква муниција треба да разберат дека не само што ќе нанесат непоправлива штета на себе и на своите граѓани туку ќе мора да сносат и одговорност за тоа“, нагласи тој.

Коментирајќи го претседателскиот декрет за воведување надворешен менаџмент на две странски компании во Русија, Песков рече дека тоа е одговор на „агресивните акции на непријателските земји, насочени кон создавање правна рамка за заплена на имотот на руските компании во странство“.

Тој рече дека некои земји преминале од надворешно управување до конфискација на имотот на руските компании.

„Овој декрет не ја доведува во прашање сопственоста и не ги лишува сопствениците од нивните средства, надворешното управување е привремено и значи единственото нешто – првобитниот сопственик повеќе нема право да донесува одлуки за управување“, истакна тој.

Песков додаде дека списокот на компании на кои се однесува декретот може да биде продолжен.

„Путин внимателно ја следи ситуацијата со шумските пожари, вклучително и во регионот Свердловск, каде вчера изгореа 134 куќи“, рече тој.​На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Просечното очекувано траење на животот при раѓање е 78,3 години

Следно

(ВИДЕО) На Ердоган му се слошило за време на интервју – програмата била прекината 20 минути

Latest from Blog