Путин очекува интеграција на пактот АУКУС во НАТО

1 min read

МОСКВА (АА) – Рускиот претседател Владимир Путин денес изјави дека не ја исклучува можноста за интеграција на пактот АУКУС во воената алијанса на НАТО за доминација на Западот во азиско-пацифичкиот регион, јавува Анадолу.

Обраќајќи се на 11-та Московска конференција за меѓународна безбедност преку видеоврска, Путин рече дека западните земји се спротивставуваат на формирањето мултиполарен свет користејќи стари и предизвикувајќи нови конфликти за да се спречи појавата на нови центри на моќ.

„Целта на оние што го прават ова е очигледна: да продолжат да имаат корист од човечките трагедии, да ги спротивставуваат народите, да ги принудуваат државите на вазална послушност во рамките на неоколонијалниот систем, безмилосно да ги искористуваат нивните ресурси“, рече тој.

„Членките на НАТО продолжуваат да развиваат нов офанзивен потенцијал додека го уништуваат постојниот систем за контрола на вооружувањето, ја прошируваат областа на конфронтација и користат воени и невоени средства за притисок“, изјави рускиот претседател.

Тој истакна дека САД се обидуваат да го реформираат системот на меѓудржавна интеракција што се разви во азиско-пацифичкиот регион за да ја прошират својата контрола врз регионот.

„Промоцијата на таканаречените индопацифички стратегии има цел да создаде воено-политички здруженија под контрола на Вашингтон. Не исклучуваме дека тоа води до целосна интеграција на силите на НАТО со структурите на блокот АУКУС“, изјави тој.

На 15 септември 2021 година САД, Велика Британија и Австралија го објавија формирањето на АУКУС, трилатерален безбедносен пакт, според кој Канбера ќе добие подморници на нуклеарен погон.

Путин рече дека конфликтите во светот, вклучително и Мали и Украина, „потекнуваат од геополитичките авантури, себичните неоколонијални акции на Западот“.

Рускиот претседател, сепак, посочи дека меѓународната заедница може да ја намали конфронтацијата на глобално и регионално ниво, да ги неутрализира предизвиците и ризиците и да ја зајакне довербата.

„Ние бевме и остануваме цврсти поддржувачи на мултиполарниот светски поредок заснован врз приоритетот на нормите и принципите на меѓународното право, суверенитетот и еднаквоста на државите, креативната соработка и довербата“, нагласи тој.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Стоилковски: Ако Ковачевски лаже и се крие за промена на име на улица, што можеби сокрива од ветувањата кон Софија?

Следно

Владата ќе одржи седница

Latest from Blog