Путин и Вучиќ му го честитаа роденденот на Ердоган

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Претседателите на Русија, Узбекистан и Србија во телефонски разговори со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, му го честитаа роденденот, известува Анадолу.

Дирекцијата за комуникации на Претседателството на Туркије соопшти дека Ердоган телефонски одделно разговарал со Владимир Путин, Шавкат Мирзијоев и со Александар Вучиќ.

Во соопштението се наведува дека Путин, Мирзијоев и Вучиќ и во оваа прилика на Ердоган му упатиле пораки со сочувство и солидарност по повод разорните земјотреси што ги потресоа јужните турски региони.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Вучиќ: Подготвен сум да работам на имплементација на европскиот план за Косово со јасни ограничувања

Следно

Палестинец уби двајца доселеници на Западниот Брег

Latest from Blog