Прво дојдoа попови, па потоа ботови

1 min read

Четбот со вештачка интелигенција одржал црковна миса во преполната црква Свети Павле во баварскиот град Фуерт.

Четботот, персонифициран со аватар на брадест црнец на огромен екран над олтарот, им проповедал на над 300 верници дојдени на експериментална лутеранска црковна служба речиси целосно генерирана од вештачката интелигенција.

„Драги пријатели, чест ми е да стојам овде и да ви проповедам како прва вештачка интелигенција“, рекол аватарот со прилично безизразно лице и монотон глас.

40-минутната миса која вклучувала проповед, молитви и музика а ја воделе различни аватари, била создадена од ЧетГПТ и еден млад теолог од Универзитетот во Виена.

„Јас ја зачнав оваа идеја, но всушност само ја придружував, бидејќи околу 98% дојде од машината“, изјавил 29-годишниот Јонас Симерлин.

Некои од верниците се пожалиле дека мисата била водена „без срце и душа“ ама па други биле импресионирани од службата.

***********

Во верзијата на Балашевиќ беше: „И тогаш дојдоа попови, па топови, па лопови…“

 

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Туркије: „Шефот за Централна Азија“ на ФЕТО осуден на 21 година затвор

Следно

Цариниците на предупредувачки протест побараа додаток на платите – новиот директор на Царината, Богоев, бара време за да се запознае со проблемот

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета