Првата официјална посета на Сиљановска Давкова во странство ќе биде Ватикан и Рим

1 min read

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова првата официјална посета во странство ќе ја реализира во Ватикан и во Рим, каде што ќе ја предводи државно црковната делегација за чествувањето на Св. Кирил и Методиј.

На 23 мај претседателката ќе има аудиенција кај Папата Франциско, а потоа и со генералниот секретар за односи со државите на Ватикан.
Чествувањето на сесловенските просветители е ден потоа, на 24 мај, при што е предвидена посета на базиликата Свети Климент каде што е гробот на Св. Кирил, а потоа и во базиликата Санта Мариа Маџоре каде венец ќе постават на плочата испишана на македонски јазик.

Во рамки на посетата на Рим, претседателката ќе се сретне и со италијанскиот претседател Серџо Матарела.

Засега нема потврда, но се прави обид за средба со бугарскиот претседател Румен Раде кој со своја делегација ќе биде на чествувањето во Рим. Ваква пракса се воспостави откако двете држави го потпишаа договорот за добрососедство.

Извор: 24vesti.mk

Претходно

Полска ја зајакнува безбедноста на границите со Русија и Белорусија

Следно

ИСТОРИСКА РАКОМЕТНА МАГИЈА: Пред 22 години Кометал Ѓ.П. ја освои Лигата на шампионите (ВИДЕО)

Latest from Blog