ПРВ ЦРН БИЛАНС: Има ЖРТВИ во новите земјотреси во Турција, повредени над 200 лица

1 min read

Најмалку три лица загинаа, а 213 се повредени во земјотресите што вечерва ја погодија Турција, изјави министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Според прелиминарните податоци, земјотресот бил со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Потоа следеа уште два земјотреси со јачина од 5,8 степени, а потоа уште два земјотреси со јачина од 5,2 степени.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Има жртви и во вечерашните земјотреси во Турција

Следно

Уништени околу 1.400 килограми дрога и 270 парчиња оружје запленети минатата година

Latest from Blog