Приведено лицето кое му се заканувало на претседателот на Чешка

1 min read

ПРАГА (АА) – Безбедносните сили на Чешка приведоа лице што му се заканувало на претседателот на земјата, Петр Павел, пренесува Анадолу.

Приведеното лице по пат на е-порака му напишало на чешкиот претседател дека во неговата канцеларија е поставен експлозив со далечинска контрола.

Од Генералниот директорат за безбедност информираат дека во е-пораката пратена на 17 јули на претседателот му се заканило лице од регионот Чешка Липа, тврдејќи дека во канцеларијата на претседателот е поставен експлозив со далечинска контрола.

Во соопштението се наведува дека приведеното лице се соочува со казна да биде осудено на три години затвор поради нарушување на мирот во општеството и предизвикување паника.

Претседателот Павел изјави дека инцидентот е „единичен чин на фрустрирана личност“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Обвинителството бара притвор за тројца осомничени по денешните апсења

Следно

Русија тврди дека ја зазела железничката станица Молчаново во украинската област Харков

Latest from Blog