Приватните превозници денеска на протест пред ЈСП

1 min read

 Дел од приватните превозници од девет часот денеска ќе протестираат пред седиштето на ЈСП во Автокоманда.

Тие ќе бараат средба со директорот на ЈСП, а подготвуваат и барања за прием до Град Скопје и до Владата.

Исен Халили од „Макекспрес“ во изјава за МИА рече дека по одржаниот состанок на лица од двете компании „Макеспрес“ и „Слобода превоз“ одлучено е денеска да се протестира. Како што нагласи, целата работа околу решавањето на нивниот проблем се одоговлекува, а тие се без работа и имаат трошоци.

Милорад Димитриевски, еден од сопствениците на „Макеспрес“, потврди дека таков состанок се одржал, но, тој не присуствувал на него.

– Има информации во јавноста дека 5.000 денари биле исплатени на „Слобода превоз“, по кој основ, не знам. Кај нас немаат префрлено ништо од 2 ноември наваму, изјави Димитриевски за МИА.

МИА го контактираше и Ленин Јовановски од „Слобода превоз“, кој вчера ни кажа дека тој лично не е информиран за ваков протест.

Приватните превозници последните месеци од минатата година протестираа блокирајќи неколку сообраќајници во главниот град и барајќи исплата на заостанатите долгови. Откако не наидоа на разбирање кај градоначалничката на Град Скопје, побараа прием кај премиерот Димитар Ковачевски. Во меѓувреме, Град Скопје објави два јавни повика за приватните автобуски превозници, на кои немаше интерес. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Бугарскиот министер за внатрешни работи денеска доаѓа во Скопје на средба со Спасовски за одбележувањето на 4 февруари

Следно

Џонсон тврди дека Путин му се заканил со ракетен напад

Latest from Blog