Портпаролот на Кремљ: Странските новинари во Русија немаат од што да се плашат ако не се шпиони

1 min read

МОСКВА (АА) – Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, порача дека странските новинари немаат од што да се плашат доколку ги извршуваат своите наведени задачи и не ја користат акредитацијата како параван, јавува Анадолу.

Изјавата Песков ја даде на прес-конференција во Москва по апсењето во четвртокот на дописникот на Волстрит журнал, Еван Гершкович, за кој рече дека бил фатен на дело, кршејќи ги законите на земјата.

Песков рече дека „нема причина“ да се протераат сите руски новинари од западните земји како одговор на апсењето на Гершкович. „Едно е прекршување на законот и одење преку активностите предвидени со закон. Друго, да се ограничат правата на новинарите што се фер би било апсурдно и погрешно.“

„Сите странски новинари што имаат валидна акредитација можат и продолжуваат со својата новинарска работа во нашата земја. Тие не се соочуваат со никакви ограничувања и работат мирно. Но во овој случај станува збор за активности под превезот на новинарска шпионажа“, рече Песков.

Тој истакна дека тој нема детали за активностите на Гершкович и дека за нив истрага спроведува Федералната служба за безбедност.

Осврнувајќи се на иницијативата за праќање „трупи од типот мировници“ во Украина, што, според унгарскиот премиер Виктор Орбан, се разгледува од ЕУ, Песков рече дека тоа ќе бара договор од двете страни и „потенцијално е многу опасна тема“.

„Ова е изјава на која е многу важно да се обрне внимание. Ако ова е сериозно, тогаш, се разбира, ова е потенцијално исклучително опасна дискусија“, рече тој.

Коментирајќи ја петицијата објавена на веб-страницата на претседателот на Украина, во која се предлага САД да распоредат нуклеарно оружје во Украина, Песков рече дека „не сите петиции објавени таму (на претседателската веб-страница) бараат сериозно внимание“.

Во четвртокот, на веб-страницата на Владимир Зеленски беше објавена петиција со предлог да се распореди американско нуклеарно оружје во Украина или Украина да се направи држава со нуклеарно оружје. Ако за 90 дена ја потпишат 25.000 луѓе, претседателот ќе треба да размисли за неа и да го даде својот одговор.

Прашан за обвиненијата против поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, Песков рече: „Мислам дека ова не е тема за ниту еден од нашите коментари, тоа се внатреамерикански процеси за кои не сметаме дека е потребно да се коментираат.“

Поротата го обвини Трамп во четвртокот за обвиненија поврзани со исплата на „пари за молчење“ на ѕвездата од филмовите за возрасни Сторми Даниелс.

Тоа е првпат во историјата на САД актуелен или поранешен претседател да се соочи со кривична пријава.

Тој негираше дека сторил нешто лошо и изјави дека случајот е политички мотивиран.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Папата Франциск излезе од болница – јадел пица и крстил бебе додека бил хоспитализиран

Следно

Повеќе од 3.000 луѓе на априлијадата во Гази Баба

Latest from Blog