Поради штрајк, откажани стотици летови на неколку германски аеродроми

1 min read

Во штрајкот, организиран од синдикатот Верди, учествуваат вработените од обезбедувањето и друг аеродромски персонал

Стотици летови се откажани денеска на неколку германски аеродроми поради штрајк на вработените, јави ДПА.

Агенцијата посочува дека патниците преку аеродромите Берлин-Бранденбург, како и преку Хамбург, Хановер и Бремен во северна Германија, треба да бидат подготвени за значителни доцнења и откажани летови поради штрајкот.

Во штрајкот, организиран од синдикатот Верди, учествуваат вработените од обезбедувањето и друг аеродромски персонал.

Штрајковите продолжуваат во текот на денот, а аеродромските власти ги повикуваат патниците да контактираат со нивните авиокомпании за повеќе информации за летовите.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

50 куршуми се испукани на Кале, но истрага не може да се отвори зашто не се познати напаѓачите, вели Бубевски

Следно

Лондон најави пет милијарди фунти нови инвестиции во одбраната

Latest from Blog