Поради најавените протести одложена посетата на британскиот крал Чарлс на Франција

1 min read

Посетата на британскиот крал Чарлс на Франција е одложена откако француските синдикати повикаа на штрајкови и протести за време на неговиот престој, соопшти денеска Елисејска палата.

Кралот Чарлс в недела требаше да ја оствари својата прва државна посета на Франција како монарх.

Предвидено беше посетата да трае три дена.

Со оглед на вчерашната најава за национални протести против реформите на пензискиот систем, кои треба да се организираат во вторник, посетата на кралот Чарлс, закажана од 26 до 29 март, ќе биде одложена, се наведува во соопштението на Елисејска палата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Георгиевски кажа кои проекти ќе се реализираат во Илинден во 2023 година

Следно

Нова енергетски ефикасна фасада и реконструкција на кровот на градинката „13 ноември“ – објект Јасмин

Latest from Blog