Полска: 14.000 луѓе евакуирани поради неексплодирана бомба во градот Љублин

1 min read

ЖЕНЕВА (АА) – Речиси 14.000 луѓе кои живеат во источниот полски град Љублин се евакуирани откако во градот беше пронајдена неексплодирана бомба, пренесува Анадолу.

Властите вчера им наложија на жителите да ги напуштат своите домови денес и да се упатат до одреденото место за евакуација, јави државната новинска агенција ПАП.

Претставник на Канцеларијата на градоначалникот на Љублин рече дека ќе бидат организирани автобуси што ќе ги однесат евакуираните до локалниот стадион, и дека се направени посебни аранжмани за лицата со посебни потреби и за оние на кои им е потребна грижа.

Канцеларијата на градоначалникот соопшти дека дел од градот е целосно затворен за сообраќај од 11:30 часот денес, а јавниот превоз ќе биде пренасочен.

„Сите наши единици се во состојба на готовност и соработуваат со полицијата и армијата, како и со противпожарната бригада, сите служби одговорни за целиот процес на обезбедување и отстранување на тешкото вооружување“, изјави Кристоф Зук, градоначалникот на Љублин, на прес-конференција, додавајќи дека ситуацијата е „под целосна контрола“.

Градежен работник вчера наишол на бомбата додека изведувал градежни активности на теренот, а потоа областа е опколена од полицијата и биле повикани армиски експерти за деактивирање бомби.

Неексплодираната бомба е пронајдена на местото на фабрика за авиони од периодот пред Втората светска војна. За време на војната местото се користело за воени заробеници и како работен логор.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Италијанската битка против масовниот туризам

Следно

Барселона продаде имот за 120 милиони евра и се спаси од срам пред почетокот на новата сезона

Latest from Blog