Покетино е подготвен да го преземе Челзи доколку Потер добие отказ

1 min read

Поранешниот менаџер на ПСЖ и Тотенхем, Маурисио Покетино е подготвен да го преземе Челзи.

Според „Сан“, 50-годишниот фудбалски стручњак не би имал ништо против да стане селектор на лондонскиот тим доколку управата го отпушти Греам Потер и го повика на тренерската позиција.

Потер стана менаџер на Челзи во септември 2022 година.

Во натпреварот од 1/32 од ФА Купот, тимот беше поразен од Манчестер Сити (0:4) и е елиминиран од турнирот.

Во Премиер лигата „сините“ се на 10. место во Премиер со 25 бода од 17 натпревари.

Последното место на работа на Покетино беше ПСЖ.

Тој беше отпуштен од функцијата главен тренер на тимот во јули 2022 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Почина поранешниот грчки крал Константин Втори

Следно

ТРИУМФ НА „ФАБЕЛМАНОВИ“ И „ТАЖАЧКИТЕ ОД ИНИШЕРИН“ НА 80. ЗЛАТНИ ГЛОБУСИ

Latest from Blog