Поетска средба – разговор со академик Павле Горановиќ

1 min read

Во Куќата на Уранија во Охрид денеска, во рамки на Научната и уметничка визита 2023, ќе се одржи поетска средба со истакнатиот црногорски поет, академик Павле Горановиќ, член на Црногорската академија на науките и уметностите – ЦАНУ.

На средбата предвидено е претставување и разговор со авторот, кој е гостин на годинашното издание на Струшките вечери на поезијата, како и читање на негови песни во превод на македонски јазик од страна на Никола Маџиров и Игор Исаковски.

Средбата ќе ја отвори претседателот на МАНУ, академик Љупчо Коцарев.

 

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Пожарот во Ајватовци се разгоре на два крака, ќе се вклучи и вториот хеликоптер на МВР

Следно

Во одбрана на Оземпикот

Latest from Blog