Песочна бура го погоди Иран: Хоспитализирани над 700 лица

1 min read

Најмалку 733 лица се примени во болниците во иранската покраина Систан-Белучистан со различни поплаки предизвикани од песочната бура што го погоди југоисточниот дел на земјата, пренесува Анадолу.

Шефот на итната служба во Систан-Балучистан, Маџид Мухиби, за ИРНА изјави дека тие лица биле хоспитализирани во последните три дена во градовите Забул, Зехек, Хамун, Хирменд и Нимруз во северниот дел на Систан-Балучистан.

Тој рече дека 58 лица сѐ уште се во болница на лекување.

Шефот на Метеоролошкиот институт во таа иранска провинција, Мухсин Хајдари, изјави дека поради зголеменото количество прав во воздухот видливоста е намалена особено во Забул и Зехек.

Канцеларијата на гувернерот на Систан-Балучистан соопшти дека поради песочните бури денеска се затворени државните институции и банките во градовите Забул, Зехек, Хамун, Хирменд и Нимруз.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Три млади лица од Македонија исчезнаа во Грција! Два дена никаква трага, во собата траги од крв, ги нема и нивните куфери!

Следно

Нема пријава за исчезнати лица во Грција, тројцата млади лица сами си заминале од Кавос

Latest from Blog