Песков: „Немаше контакти меѓу Русија и САД по инцидентот со американското беспилотно летало во Црно Море“

1 min read

МОСКВА (АА) – Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека немало контакти меѓу Русија и САД на највисоко ниво по вчерашниот инцидент со американско беспилотно летало во Црно Море, јавува Анадолу.

Зборувајќи на прес-брифингот во Москва за обвинувањата на Пентагон за руското „небезбедно пресретнување“ на американското беспилотно летало „MQ-9 Reaper“, Песков рече дека секоја земја „ќе ги брани своите интереси“.

Песков го нарече „чудно“ прашањето дали рускиот претседател Владимир Путин бил информиран за инцидентот.

„Дали може да замислите дека шефот на државата, врховниот командант, не е информиран за инцидентот? Се разбира. Тоа е невозможно. Се разбира, тој беше информиран“, рече тој.

Песков одби да даде какви било детали за пресретнувањето, велејќи: „Немаме што да додадеме на изјавата на Министерството за одбрана, таа беше доста детална. Околностите на инцидентот беа опишани.“

Во врска со прогнозите за натамошно влошување на руско-американските односи, Песков рече дека односите се неговата „најниска точка“, додавајќи дека во соопштението на Министерството „јасно се вели дека не било употребено оружје, немало физички контакт“.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека вчера над Црно Море било откриено беспилотно летало чии примопредаватели биле исклучени.

За да се идентификува насилникот, ангажирани се борбени авиони од дежурните сили на воздушната одбрана, а беспилотното летало како резултат на остро маневрирање излегло од контрола, изгубило висина и удрило во површината на водата.

Прашан за разговорите на Путин со сирискиот претседател Башар ал Асад, Песков потврди дека планираат да разговараат за односите меѓу Дамаск и Анкара.

„Сепак, главни теми на агендата се билатералните врски, соработката за време на обновата на Сирија по војната, барањето решенија за постигнување на сириското решение со акцент на апсолутниот приоритет на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата“, додаде Песков.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ердоган за членството на Финска во НАТО: „Ќе го направиме тоа што е до нас“

Следно

Од утре инспекторите ќе вршат контроли врз трговците за тоа дали ги почитуваат мерките за поевтини прехранбени производи

Latest from Blog

Мицкоски од Новаци: СДС-ДУИ ги опструираат општините предводени од ВМРО-ДПМНЕ, но за неколку месеци доаѓа нова, силна влада која ќе ја врати Македонија на победничките патеки

За мене претставува посебна чест и задоволство што сум денеска на покана на градоначалникот, на општинскиот