Пешевска: Македонскиот јазик е бисерен ѓердан, нижен со векови, буква по буква, збор по збор!

1 min read

Трибина по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик во организација на Градскиот комитет на Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ!

Македонскиот јазик е бисерен ѓердан, нижен со векови, буква по буква, збор по збор!

Секој бисер крие по една судбина, тука се вткаени нашите предци, бессони ноќи, чекорот на македонецот по стрмните долини…тука е вткаено нашето минато и сегашност, без кои не можеме да ја градиме иднината!

Да ни е вечен Македонскиот јазик!

Да ни е вечна нашата Македонија!, пишува н социјалната мрежа ва Фејсбук Жаклина Пешевска, пратеник во Собранието на РМ и Претседателка на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вучиќ: Србија купува дронови камикаѕи од Емиратите

Следно

ЛШ: Неверојатен пресврт и победа на Реал Мадрид против Ливерпул

Latest from Blog