Парламентарните избори во Грција ќе се одржат во мај, најави Мицотакис

1 min read

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека општите избори ќе се одржат во мај.

Четиригодишниот мандат на конзервативната влада истекува во јули, но се очекуваше Мицотакис да распише избори на почетокот на април.

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека водството на партијата Нова демократија на Мицотакис пред левичарската опозициска партија Сириза се намалува по железничката несреќа на 28 февруари. Несреќата, во која директно се судрија патнички и товарен воз, однесе животи на 57 лица, предизвика гнев кај јавноста и масовни протести поради лошата безбедност на железницата.

„Можам со сигурност да ви кажам дека изборите ќе се одржат во мај“, рече премиерот Мицотакис во своето прво интервју за ТВ Алфа по катастрофалната несреќа кај Лариса, административниот центар на грчката провинција Тесалија. Мицотакис рече дека му било тешко да оди на местото на несреќата, но не размислува да поднесе оставка. Тој изрази уверување дека неговата формација ќе победи на изборите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Најмалку 13 загинати во земјотресот во Авганистан и Пакистан

Следно

Наполи сака 150 милиони евра за трансфер на Осимен

Latest from Blog