Пакет со кадифено мече и жици: Поради добиена лажна бомба, евакуиран Парламентот на Холандија

1 min read

Парламентот на Холандија денеска беше евакуиран по добиена лажна бомба.

По еден час, откако беа извршени проверки полицијата дозволи враќање во зградата.

Лидерот на Партијата на слободата и пратеник, Герт Вилдерс изјави дека лажната бомба била наменета за него и дека тоа е причината за евакуацијата.

– Пакет со кадифено мече и жици беше доставен во мојата канцеларија во Парламентот. За среќа немаше експлозив и не беше опасно, но не беше ниту забавно, напиша Вилдерс на Твитер.

Вилдерс е најпознат по неговите критики кон исламот и со години живее под строги безбедносни мерки бидејќи добива смртни закани. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ден за еко-едукација во скопската гимназија „Кочо Рацин“

Следно

Танзанија го депортираше озлогласениот јужноафрикански бегалец кој ја лажирал сопствената смрт во пожар во затвор

Latest from Blog