Оудеа-Кастера: „Преместувањето на бездомниците и барателите на азил од Париз нема никаква врска со Олимпијадата“

1 min read

ПАРИЗ (АА) – Француската министерка за спорт, Амели Оудеа-Кастера, денес изјави дека одлуката на Владата да ги премести бездомниците и барателите на азил од главниот град не е поврзана со претстојните Олимписки игри што ќе се одржат во Париз следната година, јавува Анадолу.

„Имаме големи проблеми со итно сместување, но тоа не е вина на Олимпијадата. Тоа е нешто што започна во април. Не смееме да ги направиме Олимписките игри жртвено јагне за сите наши фрустрации“, изјави Оудеа-Кастера за каналот „Франс 2“.

Почнувајќи од март, Владата побара од регионите низ земјата да воспостават привремени сместувачки капацитети за голем број бездомници и баратели на азил што ќе го напуштат главниот град.

Министерот за домување на земјата, Оливиер Клајн, во Парламентот рече дека овој месец многу хотели во главниот град не сакаат да обезбедат привремено сместување за бездомниците и барателите на азил во текот на претстојната есен бидејќи очекуваат голем број клиенти за време на Светскиот куп во рагби и Олимписките игри 2024 година.

Локалните политичари изразија загриженост за планот на Владата да охрабри илјадници бездомници и баратели на азил да го напуштат Париз.

Филипе Салмон, градоначалникот на Бруз, град во северозападна Бретања во близина на регионалниот главен град Рен, го изрази своето несогласување со предлогот да се формира нов центар во неговиот град.

„Ние не ја поддржуваме идејата да имаме објект во нашиот регион под услови што ги сметаме за неприфатливи“, рече тој.

Според градското Собрание на Париз, околу 150.000 лица живеат во привремени станови во регионот на Париз, а околу 3.000 луѓе немаат соодветно засолниште.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ердоган: „Столетието на Туркије“ е сеопфатен патоказ

Следно

Хил: САД се против потезите на Приштина, ќе има последици

Latest from Blog