Орбан: Унгарија е за мир, но мора да биде внимателна и подготвена

1 min read

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска го посети командниот центар за контрола на здружените сили во Секешфехервар, со цел да се запознае со состојбата на одбранбените способности на унгарските вооружени сили, изјави портпаролот на унгарскиот премиер Берталан Хаваси, пренесе агенцијата МТИ.

Орбан повтори дека во сегашната ера на опасност, заштитата на Унгарија е приоритет на владата.

-Развојот на војската и одбранбената индустрија не смее да забави и покрај економската криза предизвикана од санкциите. Ние сме за мир, но мора да бидеме внимателни и подготвени, додаде тој.

Унгарскиот министер за одбрана, Кристоф Салај-Бобровнички, го информираше Орбан за статусот на програмата за развој на одбраната и вооружените сили, обуката на персоналот и достигнувањата во развојот на капацитетите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Тепачка во парламентот во Грузија поради законот за странски агенти направен по руски модел

Следно

Здравковски: 80 проценти од граѓаните на последните анкети се изјасниле дека се против внесувањето на Бугарите во Уставот

Latest from Blog