Орбан свика седница на Советот за одбрана поради ескалацијата во Украина

1 min read

На состанокот Орбан рече дека иако примирјето и мировните преговори треба да бидат приоритет, борбите во руско-украинската војна се разгореле во текот на ноќта

Унгарскиот премиер Виктор Орбан рано утринава свика состанок на Советот за одбрана на кој ќе се разговара за ескалацијата на конфликтот во Украина, соопшти портпаролот на Орбан, Берталан Хаваси.

На состанокот Орбан рече дека иако примирјето и мировните преговори треба да бидат приоритет, борбите во руско-украинската војна се разгореле во текот на ноќта.

„Наш приоритет ќе продолжи да биде унгарската безбедност“,

рекол Орбан, цитиран од Хаваси.

На средбата присуствувале министерот за одбрана Кристоф Салај-Бобровнички, министерот за полиција Шантор Пинтер, секретарот на владата Антал Роган и началникот на Генералштабот на унгарската армија Габор Боронди.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Во Белгија почина бебе заборавено во паркирано возило

Следно

Германија се залага за реформи за државјанство, за да се справи со влошениот недостаток на квалификувана работна сила

Latest from Blog