ОН: Разорните земјотреси во Туркије оштетија 20 отсто од производството на храна

1 min read

АНКАРА (АА) – Разорниот земјотрес што ја погоди Јужна Туркије на 6 февруари оштети 20 отсто од земјоделското производство во земјата, објави Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО), јавува Анадолу.

„Првичните процени во Туркије укажуваат на сериозни штети на земјоделството, вклучувајќи ги посевите, сточарството, рибарството и аквакултурата, како и руралната инфраструктура во погодените подрачја“, се вели во соопштението.

ФАО додаде дека земјотресите погодиле „11 клучни земјоделски области, погодувајќи 15,73 милиони луѓе и над 20 отсто од производството на храна во земјата“.

Организацијата, исто така, соопшти дека „плодната полумесечина“ на Туркије сочинува речиси 15 отсто од земјоделскиот БДП и придонесува со околу 20 отсто во турскиот земјоделски извоз.

„Првите процени укажуваат на значително влијание врз земјоделството, со прелиминарни процени од 1,3 милијарди долари штета и 5,1 милијарди долари загуби во секторот“, се додава.

Земјотреси со магнитуда од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во градот Кахраманмараш, потресоа вкупно 11 области.

Неколку земји во регионот, вклучително Сирија и Либан, исто така, ги почувствуваа потресите што се случија за помалку од 10 часа.

Над 50.000 луѓе загинаа во последователните земјотреси во Туркије, според последните официјални податоци. Илјадници се повредени.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Турското беспилотно летало „Бајрактар Акинџи“ успешно тестираше истрелување суперсонична ракета

Следно

Девојче ја викнало Аниса среде час и потоа ѝ се губи трага

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета