Од омраза кон Трамп Си-ен-ен не ја истражувал теоријата за протекување на ковид од лабораторија

1 min read

Наредбата од сега отпуштениот Закер доаѓа во првите месеци од пандемијата, период во кој проминенти медиумски ликови и здравствени функционери ја отфрлаат теоријата дека ковид потекнува од лабораторија како неточна, дел од нив накалемувајќи и дека е расистички да се разговара на оваа тема.

Наместо и најмало разгледување на теоријата која Трамп ја спомена во неколку наврати, Си-ен-ен во тоа време тргна во сосема спротивен правец објавувајќи текстови како „Еве како да ги побиете сите дезинформации за коронавирусот и теории на заговор од пријателите и семејството.“ Зборувајќи околу можноста за протекување на вирусот, тврдење зад кое полека официјално застануваат се повеќе американски државни институции, водителот на Си-ен-ен Фред Закариа изјавува „крајната десница сега си најде сопствена теорија за заговор околу вирусот“.

Додека беше под управа на Џеф Закер, Си-ен-ен стана новинската мрежа која имаше најнепријателска позиција кон тогашниот претседател на САД.

Новинарот Том Елиот деновиве на Твитер објави серија потсетувања на тоа како меинстрим медиумите ја игнорираа и исмеваа теоријата дека ковид е протечен од лабораторија:

 

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Анчелоти може да добие отказ дури и ако Реал освои трофеи, атмосферата во соблекувалната е нарушена

Следно

Гутереш: Исчезнува напредокот за правата на жените

Latest from Blog