Обилните дождови предизвикаа поплави во Солун и на Халкидики

1 min read

Дождот предизвикал противпожарната бригада да се справи со повеќе од 300 итни повици низ северна Грција, вклучително и Солун и Халкидики, а кои се однесувале за испумпување на вода од куќите, сечење дрвја и пренесување на жителите на безбедно

ФОТО: EPA-EFE/ACHILLEAS CHIRAS

Невремето што денеска ги погоди областите во западниот дел на Солун, како и центарот на градот, предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија, а поплави и неколку куќи, изјави директорот за цивилна заштита на регионот Централна Македонија, Хараламбос Стергијадис, за државната новинска агенција АМНА.

Тој додаде дека дождот предизвикал противпожарната бригада да се справи со повеќе од 300 итни повици низ северна Грција, вклучително и Солун и Халкидики, а кои се однесувале за испумпување на вода од куќите, сечење дрвја и пренесување на жителите на безбедно.

„Неповолните врнежи ги погодуваат областите околу Муданија, како и Халкидики, каде што имаше прекини во електричната енергија. Поплавени се и неколку патишта во регионот, поради што сообраќајот е прекинат“,

додава тој.

Слични проблеми се случија во градот Касторија, принудувајќи го градоначалникот Јанис Коренцидис да побара во неговата општина да биде прогласена  вонредна состојба бидејќи поројниот дожд влијаеше на земјоделското производство.

Грчката национална метеоролошка служба предупреди дека денеска се очекува дожд и невреме со грмежи и можна појава на град во повеќето области на Грција, вклучително и островите.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Картахена – живописен град на карипскиот брег на Колумбија

Следно

(ВИДЕО) Престрелка меѓу мигранти на периферијата на Суботица, тројца ранети

Latest from Blog