Новиот МНР на Кина по традиција ја избра Африка за прва посета во странство

1 min read

Новиот министер за надворешни работи на Кина, Чин Ганг денеска ја почнува седумдневната посета на Африка.

Според агенцијата Синхуа, Чин Ганг од денеска до 16 јануари ќе ги посети Етиопија, Габон, Ангола, Бенин, Египет, како и седиштето на Африканската унија и Лигата на арапските држави, соопшти денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин.

Истакнувајќи дека ова е 33-та година по ред како Африка е дестинација на првата годишна посета во странство на кинескиот министер за надворешни работи, Ванг рече дека овогодишната посета има за цел да го продлабочи сеопфатното стратешко и кооперативно партнерство меѓу Кина и Африка и да ја промовира пријателската соработка меѓу Кина и Африка.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Уапсен 38-годишен маж кој си го истепал малолетниот син

Следно

„Али во Македонија има две маши, едната е Ковачевски кој ги исполнува бизнис желбите и апетитите на ДУИ, вториот е Апасиев кој мора да глуми патриот, а делата му се еднакви на нула“

Latest from Blog