Нинисто: Членството на Финска во НАТО сега е во рацете на Турција

1 min read

Судбината на кандидатурата на Финска за членство во НАТО е во рацете на Турција, изјави денеска финскиот претседател Саули Нинисто.

Финска и Шведска поднесоа барања за влез во НАТО во мај по руската инвазија на Украина. Сепак, членката на алијансата Турција се спротивставува на нивното членство, обвинувајќи ги за засолнување организации што ги смета за терористички.

Финскиот Парламент одлучи денеска да гласа на 28 февруари за да ја одобри потребната легислатива за да и се овозможи на земјата да стане членка на НАТО, изјави претседателот на парламентарната комисија за надворешни работи Јуси Хала-ахо.

„Ова е израз на нашата волја. Позицијата на Турција кон нашата волја и исклучиво и само во рацете на Турција“, изјави Нинисто на маргините на Минхенската безбедносна конференција.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вечерва во 360°: Вообичаена одлука или „мала правна брука“ на Стразбур?

Следно

Бесими: Платите за здравство ќе се исплатат од Трезорот, ако до понеделник не се реши проблемот на ФЗО

Latest from Blog