Ники Хејли ќе се кандидира за претседател на САД

1 min read

Поранешната гувернерка на Јужна Каролина Ники Хејли ќе се кандидира за претседателска номинација на Републиканската партија во 2024 година на 15 февруари против нејзиниот поранешен шеф, поранешниот претседател Доналд Трамп, изјави извор запознат со нејзините планови.

Се очекува Хејли да открие детали за нејзината понуда во текот на денот, според The ​​Post и Courier, кои први ги објавија нејзините планови.

Ќерка на индиски имигранти кои водеа успешен бизнис со облека во руралните делови на државата, Хејли заработи репутација во Републиканската партија поради нејзиниот веродостоен пристап кон прашањата на полот и расата.

Таа се истакна и како силен застапник на американските интереси во странство во својство на американски амбасадор во ОН за време на мандатот на претседателот Трамп од 2017 до 2018 година.

Хејли неколкупати се огради од Трамп, а подоцна ја ублажи реториката кон него, велејќи дека тој има важна улога во Републиканската партија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Курти останува на ставот дека не е можно формирање моноетничка заедница на Косово

Следно

Мицкоски на средба со шефот на ОБСЕ Вал: Владата не е реформска и не решава проблеми

Latest from Blog