Незнаењето го плаќаме со живот: Порака од човек кој работел на железничката станица во Илинден

1 min read

Завчера голема трагедија ја потресе македонската јавност, откако 14-годишно девојче почина како последица на струен удар на железничката станица во скопската населба Илинден.

Спасе, кој 35 години работел на железничката станица, во разговор со „Клан Македонија“ открива зошто е опасно човек да се качува над вагоните.

– Горе има непрекината струја. Не е важно дали има воз или не. Ако се качиш во близина на струјните кабли, откако ќе влезеш на 1,5 метри во таа опасната зона, нема спас… Имаше уште една жртва, човек умре пред мои очи, раскажува Спасе.

Спасе има апел до младите кои си ги ризикуваат животите за да снимат видео за социјалните мрежи.

– Не се качувајте на вагони. Незнаењето го плаќаме со живот, вели Спасе.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Израелскиот претседател го осуди нападот на израелските доселеници во Наблус

Следно

Зеленски разреши висок воен командант на украинската војска

Latest from Blog