Нејмар е казнет со 3,3 милиони долари поради создавање езерце на неговиот имот во Бразил

1 min read

Бразилската фудбалска ѕвезда Нејмар е казнет со 3,3 милиони долари поради создавање езерце на неговиот имот. Земјиштето на фудбалерот се наоѓа во Мангаратиба на јужниот брег на државата Рио де Жанеиро.

Според локалното обвинителство, играчот започнал со работа без лиценца и не го обезбедил потребниот еколошки надзор. Освен тоа, тој се товари и за „преместување на почвата“ и „уништување на вегетациската покривка“.

Претходно, локалните служби за конзервација, по добиена анонимна пријава, го проверија имотот на Нејмар и изјавија дека има прекршување на еколошките стандарди, вклучително и неовластено повлекување на вода од реката. Потоа, тие исто така одлучија да ја забранат употребата на акумулацијата и просторот за капење, затворајќи ги со ленти и објавувајќи огласи.

Неколку дена подоцна, Нејмар на социјалните мрежи објави фотографии на кои тој, кршејќи ја забраната, се капе во езерце.

Сега играчот има 20 дена да се жали на одлуката на локалните власти.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Штетата од уличните немири во Франција се проценува на над една милијарда евра: Макрон на средба со над 200 градоначалници

Следно

САД: Поради опасност од невреме откажани над 1.700 лета

Latest from Blog