Не е вистина дека лажеме, велат од ИРЛ!

1 min read

Невладината организација Истражувачка репортерска лабораторија, ИРЛ – на која главен и одговорен уредник е Сашка Цветковска и официјално се виновни за сторена клевета против нашиот клиент правното лице „Б Инженеринг“, се вели во соопштението од адвокатка Бенита Белешкова.

– Основниот суд во Скопје донесе пресуда, која ја потврди Апелациониот суд со која ИРЛ, каде што главен и одговорен уредник е Сашка Цветковска се веќе осудени за сторена клевета. Со оваа правосилна пресуда е потврдено дека објавената емисија наречена „Оградена Иднина“ и направена од ИРЛ против П.В. е лажна, невистинита и содржи клеветнички материјали. Формално – ИРЛ, каде што главен и одговорен уредник е Сашка Цветковска се осудени дека клеветат.

ИРЛ ги демантира наводите на адвокатката Бенита Белешкова која во име на компанијата „Белешков Инженеринг“ од Крива Паланка и сопственикот Предраг Велиновски, во кои тие тврдат дека емисијата на ИРЛ „Оградена иднина“ била лажна и невистинита.

Судот ги прифати фактите и аргументите на ИРЛ дека тендерот бил спорен, а политичките врски на тужителот му овозможувале да се смислуваат тендери во проекти во кои што тој градел лускузни огради во училишта без тоалети. Судот одби 9 од 10 основи на тужбеното барање, додека единствената грешка којашто ја најде кај ИРЛ е замерка за техничкиот карактер на набавката којашто со ништо не ја промени суштината на аферата во којашто беше вмешана фирмата „Белешков Инженеринг“.

ЛИНК од демантот на ИРЛ

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Руската полиција апси противници на инвазијата врз Украина

Следно

Ердоган во телефонски разговор со Путин повикал на праведен мир

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета