НАТО ја поздрави одлуката на Берлин да дозволи испораки на тенкови за Украина

1 min read

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изрази задоволство од одлуката на Германија да дозволи испораки на тенкови од германско производство на Украина.

„Силно ја поздравувам одлуката на канцеларот Олаф Шолц“, напиша Столтенберг на Твитер. Тој истакна дека одлуката на Берлин била договорена со сојузниците од Алијансата.

Генералниот секретар уште додава дека во овој клучен час од војната што ја започна Русија, одлуката може да и помогне на Украина да се одбрани, да победи и да опстане како независна земја.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Полицијата пронајде докази: Алвеш силувал девојка!

Следно

Адеми од трибина на ДУИ: Трајанов и сличните нему се против европскиот фронт

Latest from Blog