Напад врз американската база Ал Танф во Сирија

1 min read

Три беспилотни летала денеска ја нападнаа американската воена база во регионот Ал Танф во Сирија, но нема повредени американски војници, додека двајца Сиријци се ранети, се наведува во соопштението на армијата.

Централната команда на САД соопшти дека биле соборени два дрона, а третото беспилотно летало го погодило комплексот, при што биле повредени двајца припадници на Слободната сириска армија (ССА).

Американската воена база Ал Танф е формирана во 2016 година на местото каде што се вкрстува сириската граница со Јордан и Ирак, а административно припаѓа на Хомс, најголемата провинција во Сирија.

Пред 2016 година, областа околу базата беше под контрола на терористичката организација „Исламска држава“, која силите на меѓународната коалиција предводена од Вашингтон ја протераа од ова подрачје.

Оттогаш, САД го користат како база за обука на сириските опозициски милиции.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Митева: Власта да престане со закани кон пратеници и да се соочи со реалноста дека нивниот крај е неизбежен

Следно

Мицкоски: Информиран сум за два типа закани врз пратеници

Latest from Blog