Најсвежо на Попова Шапка и во Лазарополе, најмногу дожд во Маврови Анови и Крушево

1 min read

рекламаУтрово е најсвежо на Попова Шапка и во Лазарополе, 13 степени, а изминатите 24 часа најмногу дожд наврнал во Маврови Анови и Крушево, информира УХМР.

Минималните температури до 08:30 часот биле: 14 степени Маврови Анови, 15 во Берово, 17 во Охрид и Претор, 18 во Крива Паланка, Струмица и Тетово, 19 во Битола и Прилеп, 20 во Гевгелија, Кавадарци и Дојран, 21 во Скопје – Зајчев Рид, 22 во Скопје – Петровец, Куманово, Велес и Виница, 23 во Демир Капија и 24 во Штип.

реклама

Наврнатиот водел талог до 8 часот утрово изнесува два литра на метар квадратен во Маврови Анови и Крушево, како и еден литар на единица површина во Битола, Прилеп, Охрид и Претор.

Според УХМР, времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Од попладневните часови локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд за кратко време, поинтензивни електрични празнења, силен ветер и појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 23 до 33 степени. УВ индексто ќе изнесува 6.

реклама

Во Скопје ќе биде променливо облачно, од пладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има поинтензивни процеси во форма на невреме. Максималната температура ќе достигне 31 степен.

рекламаПретходно

Пакистанскиот суд ја суспендира казната на поранешниот премиер Имран Кан

Следно

Русија го смета коментарот на Подољак за Крим како доказ за вмешаноста на Западот во војната

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството