Најнова прогноза: Какво време не` очекува до понеделник?

1 min read

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. По одделни котлини и долж Повардарието ќе има појава на магла и ниска облачност, кои преку денот краткотрајно ќе се намалат. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Во Скопје со појава на магла или ниска облачност, која преку денот се очекува делумно да се намали, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Минималната температура во земјава ќе биде во интервал од -4 до 4, а максималната ќе достигне од 4 до 14 степени, а во Скопје минималната ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне 4 степени.

– До недела ќе се задржи периодот на стабилно и претежно тивко време. По котлините и понатаму ќе има појава на магла и ниска облачност со променлив интензитет. Во петок ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, поизразен вдолж Повардарието што ќе предизвика во текот на денот по одделни котлини условите за магла да се намалат. Во понеделник претпладне сеуште ќе има појава на магла, а во попладневните часови ќе има врнежи од дожд, а на планините од снег, велат од УХМР.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Побарана оставка од сите полициски функционери на Филипини- еве ја причината

Следно

Во Црна Гора пропаднаа преговорите за формирање влада

Latest from Blog