Над 2 милиони жени во Велика Британија се платени под задолжителната минимална саатница

1 min read

ЛОНДОН (АА) – Над 2 милиони жени кои работат во Велика Британија се платени под задолжителната минимална саатница што треба да ја добиваат, во споредба со 1,4 милиони мажи, покажува новото истражување објавено денес, јавува Анадолу.

„Жените кои работат во смени исто така имаат поголема веројатност да имаат договор од ‘нула часа’ отколку мажите“, се вели во извештајот на Фондацијата „Ливинг вејџ“.

„Тие, исто така, имаат помала веројатност да добијат исплата кога смените се откажуваат: 27 отсто од жените (во споредба со 17 отсто од мажите) рекле дека ништо не им било платено кога смените им биле откажани“, се вели во извештајот.

„Задолжителната минимална саатница во моментов во Велика Британија изнесува 10,90 фунти (речиси 13,18 долари), а има повисока стапка од 11,95 фунти во Лондон. Над 12.000 бизниси во Велика Британија се платени доброволно, вклучувајќи ги ЛУШ, Барбери, Авива, ФК Евертон и илјадници мали и средни претпријатија.

Истражувањето исто така покажа дека жените (34 отсто) имаат помала веројатност да имаат редовно работно време од мажите (46 отсто).

Истражувањето, исто така, се фокусираше на ставовите на ниско платените работнички за нивната плата и кризата на трошоците за живот, велејќи дека „75 отсто од жените, во споредба со 65 отсто од мажите, имаат чувство дека нивната плата негативно влијае на нивните нивоа на анксиозност“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Анчелоти: Бевме добри, но ни недостасуваше ефикасност

Следно

Инцидент во Чаир: Скопјанец со остар предмет нападнал полицаец

Latest from Blog