Над 1,2 милиони тони жито извезени од Украина во последните 2 недели

1 min read

АНКАРА (АА) – Повеќе од 25 милиони тони жито се пренесени преку Иницијативата за жито преку Црното Море, за која посредуваше Туркије минатата година, во обид да се избегне потенцијална криза со храна во време на руско-украинската војна, јавува Анадолу.

Како резултат на преговорите на Туркије со двете страни, договорот за жито беше продолжен на 19 март за уште 120 дена.

Од 19 март досега од Украина се извезени повеќе од 1,2 милиони тони жито.

Минатиот јули, Туркије, Обединетите нации (ОН), Русија и Украина потпишаа договор во Истанбул за обновување на извозот на жито од три украински пристаништа на Црното Море, што беше прекинат по почетокот на руско-украинската војна во февруари 2022 година.

Првиот брод со жито тргна од украинското пристаниште Одеса на 1 август 2022 година, како дел од договорот со рок на истек од 120 дена.

Досега, најмалку 31 брод натоварен со жито ги напуштија украинските пристаништа во последните две недели откако договорот беше продолжен за уште 120 дена.

Како дел од договорот, бројот на бродови што ги напуштаат украинските пристаништа до вчера достигна 851.

Најмалку 40 отсто од житото пренесено преку коридорот беше транспортирано во Европа, 30 отсто во Азија, 13 отсто во Туркије, 12 отсто во Африка и 5 отсто на Блискиот Исток.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ФОТОРЕПОРТАЖА) Тивко е во Тафталиџе – полициски ленти немо сведочат за убиството во казиното

Следно

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Latest from Blog