МУ ЈА АМПУТИРАЛЕ ЕДНАТА НОГА, А ДРУГАТА КАКО ДА ЈА НЕМА- 13 годишно момче поминало голгота под урнатините, неговата сестричка засекогаш останала заробена

1 min read

Тринаесет годишното момче Бедирхан го преживеа земјотресот, но животот после него никогаш нема да му биде ист.

На младото момче му била ампутирана едната нога, додека на другата има три скршеници и истата му е во гипс.

Ова момче под урнатините ја загубил и својата постара сестра, а преживеал заедно со својата мајка, додека неговиот татко не бил во градот додека бил потресот.

Уништен од веста за смртта на неговата ќерка, таткото кој работел во Газиантеп се вратил во родното место кое било срамнето со земја каде дознал за голготата која ја поминал неговиот син.

Турската новинска агенција „IHA“ сега направи репортажа од таткото и 13 годишниот син кој е подготвен за новиот живот по страшната траума и тешка операција.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

МВР ги заврши проверките во 18 училишта во Скопје – Повторно лажна тревога

Следно

Собрани 38.555.035 денари за помош на Турција и Сирија

Latest from Blog