МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

1 min read

Исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец декември 2022 година започна денеска, информираат од Министерството за труд и социјална политика.

– Корисниците на парични права кои што поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од денеска, 4 јануари 2023 година, стои во соопштението од МТСП.

Оттаму дополнуваат дека со цел да се избегне метеж пред и во банките при исплата на правата, за корисниците кои не користат картички, исплатата ќе се спроведе во 2 групи во сите отворени филијали и експозитури на банките, согласно со утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето и тоа:

04.01.2023– А, Б, В, Г, Д, Ѓ, Е, Ж, З, Ѕ, И, Ј, К, Л, Љ

05.01.2023– М, Н, Њ, О, П, Р С, Т, Ќ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Џ, Ш.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Постапката за рекламација кај поштенски оператор не ја знаат 77 проценти од корисниците

Следно

Меси се врати во ПСЖ

Latest from Blog