Москва: Заземањето на Бахмут е неопходно за продолжување на руската офанзива во Украина

1 min read

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека заземањето на градот Бахмут, центарот на повеќемесечните жестоки борби во источна Украина, е неопходно за продолжување на руската офанзива.

– Тој град е важен одбранбен центар за украинските војници во Донбас. Преземањето контрола над него ќе овозможи спроведување на нови офанзивни операции во длабочина против одбраната на украинските вооружени сили, рече Шојгу на состанокот со раководството на министерството.

Бахмут е во фокусот на неколкумесечните интензивни борби меѓу Украина и Русија, која се обидува да ја преземе контролата врз областа.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Шефот на одбраната на САД во ненајавена посета на Ирак: Тука сум за да го потврдам стратегиското партнерство

Следно

(ВИДЕО) Ќе се вештачи изгореното „ауди“ со кое избегаа убијците од Старата скопска чаршија

Latest from Blog