Мишел: ЕУ е подготвена да обезбеди безбедносни гаранции за Украина

1 min read

ВИЛНУС (АА) – Претседателот на Европскиот совет, Шарлс Мишел, истакна дека Европската Унија (ЕУ) е подготвена да обезбеди безбедносни гаранции за Украина, јавува Анадолу.

Мишел даде изјава за медиумите пред почетокот на вториот ден од Самитот на лидерите на НАТО во главниот град на Литванија, Вилнус.

„Ние, исто така, ја поддржуваме формулата ‘праведен мир’ предложена од (украинскиот претседател) Владимир Зеленски, врз основа на Повелбата на Обединетите нации, заснована врз правда. Нема место за неказнивост.“

Во врска со односите со НАТО, Мишел рече: „Ние како ЕУ, имаме одлична соработка со НАТО и работиме многу со цел ЕУ сѐ повеќе и повеќе да станува обезбедувач на безбедноста, во целосна координација со НАТО.“На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Медведев: Многу е веројатно дека Украина никогаш нема да влезе во НАТО, третата светска војна е сè поблиску

Следно

Вучиќ за „црната листа“ на САД: Не забележав дека е пронајден кокаин кај Вулин, туку во Белата куќа

Latest from Blog