Мисајловски до граѓаните: Не подлегнувајте под влијание на бугарски политичари кои намерно предизвикуваат гнев кај нашиот народ

1 min read

Ова што го прави Бугарија и политичари од Бугарија, што предизвикуваат гнев кај многу граѓани од Република Македонија, кај многу Македонци е системски и намерно направено само за да предизвикуваат гнев, истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Владо Мисајловски, на Алсат телевизија.

-Затоа ги замолувам сите граѓани: На едни обични марионети, на луѓе кои не заслужуваат ни да им се даде третман во вести, да не подлегнуваат под влијание. Зборувам за бугарски политичари кои нè навредуваат, што сакаат да присвојат сè дека е нивно, а немаат гласови да бидат во власта, па сакаат со навредување на Македонци да добијат плус поени во сопствената држава. Ние сме многу попаметни од тоа, рече тој.

Мисајловски потсети дека не е прв пат да бидеме сведоци на вакви провокации.

-Во минатото еден друг политичар ова го правеше. Зборувам за Каракачанов. Јас тогаш ги замолив медиумите да не го пренесуваат, дека не вреди тој човек, тоа што го збори е срамно. МНР треба да ги прогласи тие луѓе за непожелни, да реагира со ноти и да не им се дозволи такво однесување. Кога ќе реагирате до друга држава да си ги смири своите луѓе, тоа е политички добар чекор, порача Мисајловски.

Тој порача дека кој и да е, од било која држава, ако влегува во Македонија да ја понижува државата и народот, треба да добие забрана за влез и прогласен за персона нон грата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Курти постави услови за формирање на Заедницата на српски општини

Следно

Мисајловски: Најголем процент од албанските политичари кои во кампањата излегоа против власта, сега ќе бидат дел од истата

Latest from Blog