Мехо Кодро нов селектор на БиХ

1 min read

Извршниот одбор на Фудбалската федерација на Босна и Херцеговина денеска едногласно го назначи 56-годишниот Мехо Кодро за нов селектор на националниот тим, а главна цел ќе му биде да се обиде да избори пласман на ЕУРО2024.

Кодро на селекторската должност доаѓа на местото на Фарук Хаџибегиќ, кој беше принуден да поднесе оставка откако репрезентацијата на БиХ со само една победа во досегашниот тек од евроквалификациите е на дното во својата група.

Кодро веќе еднаш беше селектор на БиХ и тоа во 2008 година, но тогаш остана на должноста помалку од четири месеци поради несогласување со раководството на Федерацијата и односот кон дел од репрезентативците.

Својата кариера како фудбалер ја почна во мостарски Вележ во 1985 година, а ја заврши во израелски Макаби во 2002. За репрезентацијата на БиХ одигра 13 натпревари на кои постигна три голови.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Шкупи казнет со 42.000 евра, клубот одговорноста ја впери кон дел од навивачите

Следно

Деветта генерација ученици во Академијата на ФФМ

Latest from Blog