Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на Путин поради воени злосторства во Украина

1 min read

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска соопшти дека издал налог за апсење на претседателот на Русија, Владимир Путин, под обвинение за воени злосторства поради неговата можна вмешаност во киднапирањето деца од Украина.

Судот наведе дека Путин е осомничен за „воено злосторство илегална депортација на население (деца) и нелегално преселување на население (деца) од окупираните територии на Украина во Русија.

Поради слични обвинувања, судот со седиште во Хаг денеска издаде и налог за апсење на Марија Алексеевна Лвова-Белова, комесарка во Канцеларијата на претседателот на Русија за правата на децата.

Засега Кремљ не објави коментар за таквата одлука.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

МОН: Испитниот материјал за државната матура е соодветен на воспитно- образовниот процес на учениците кои матурираат годинава

Следно

Јутјуб го враќа каналот на Трамп

Latest from Blog